Broumovsko a okolí
Koupálo Janovičky se nachází v srdci Javořích hor v jedné z části CHKO Broumovsko. V kraji pískovcových skal a barokních památek je na výlety opravdu z čeho vybírat. Ubytujte se u nás v chatkách, teepee, postavte si stan, užijte si Koupálo a pak vyražte na výlety do blízkého okolí. Přinášíme Vám pár tipů ze serveru www.broumovsko.cz které pro putování po regionu doporučujeme prozkoumat.
Osada Janovičky
Janovičky, dnes osada obce Heřmánkovice v Javořích horách v okrese Náchod, byla v roce 1753 založena nedaleko Broumova – Braunau. Její původní název, pod kterým jí naleznete v historických pramenech, je Johannesberg. Souřadnice osady jsou 50°38´s.š. a 16°21´v.d. a jak vyplývá z polohy poblíž hranic, až do roku 1945 zde žili převážně obyvatelé německé národnosti. To potvrzuje i v německých statistikách uváděný počet obyvatel, kdy v roce 1930 měl Johannesberg 219 obyvatel, v roce 1939, kdy odtud odešlo 48 Čechů, zde zůstalo 171 obyvatel německé národnosti. Vesnice Johannesberg měla i místní kostel.
Více zde:
https://janovicky-osada.webnode.cz
Vyražte z Broumova přes Bobří vrch do Heřmánkovic
Toulky a venkovské statky obce Heřmánkovice, výhledy z Bobřího vrchu a mnoho dalšího naleznete
zde: https://www.broumovsko.cz/aktivni-dovolena/pesi-turistika/z-broumova-pres-bobri-vrch-do-hermankovic
Na vrchol Ruprechtického Špičáku
Tato trasa vede od železniční stanice v Meziměstí, přes Vižňov na Ruprechtický Špičák (880 m n. m.), poté sestoupíte do Ruprechtic a odtud se navrátíte zpět do Meziměstí.
Výchozím bodem je rozcestník u nádraží ČD v Meziměstí. Meziměstí bylo v 19. století významným železničním uzlem a současně významným textilním centrem. Zdejší nádraží, společně s železničním depem, je technickou památkou. Zároveň je jediným nádražím v Čechách, v jehož prostorách se nachází divadelní sál (každoročně na podzim se tu konají Meziměstské divadelní hry).
Celý výlet zde:
https://www.broumovsko.cz/aktivni-dovolena/pesi-turistika/na-nejvyssi-vrchol-broumovskeho-vybezku
Poznejte Šonovskou sopku
Nad Šonovem, obcí rovných 5 km na východ od broumovského kláštera, se zvolna zvedá z údolí Šonovského potoka skoro nenápadný, ale přece jen kopec – Homole. Jakoby se schovával v okrajových pahorcích hraničního lesnatého hřebene Javořích hor, který kousek za Šonovem, hned za státní hranicí, nesměle vyrůstá z úžlabí Broumovské kotliny. Pozvolný hřebínek ale postupně severozápadním směrem nabývá na výšce, strmosti i divokosti, a nad Ruprechticemi už to nejsou jen kopce, ale opravdové hory. A tváří se tak majestátně, jako nějaké sopky kdesi na Islandu nebo na Kamčatce.
Celý výlet zde:
https://www.broumovsko.cz/aktivni-dovolena/pesi-turistika/vzhuru-na-sonovskou-sopku
Olivětínský pivovar
Nejstarší dějiny Broumovska nejsou dostatečně známé. Broumovsko snad tvořilo součást dnešního polského Kladska, s nímž geograficky souvisí. Broumovsko daroval břevnovským benediktinům již Přemysl Otakar I. roku 1213. Broumov je však bezpečně doložen k roku 1256 v domácím klášterním zápise jako trhová ves. Pivo se s velkou pravděpodobností v Broumově vařilo brzy po jeho založení, poté, co základní formy hospodářského života – řemesla a obchod – dosáhly určité úrovně. V pivovaru si můžete prohlédnout pivovarské muzeum, zakoupit piva nejrůznějších příchutí a pivo také ochutnat.
Pro více informací prozkoumejte stránky:
Broumovský klášter
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta byl založen ve 14. století, budovy počátkem 18. století v barokním slohu přestavěli Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Pro svou architektonickou a kulturní hodnotu je od roku 1995 zapsán v seznamu národních kulturních památek České republiky. Broumovský klášter prošel v posledních letech velkou rekonstrukcí a nabízí ubytování, prohlídkový okruh, kulturní akce, zrekonstruovanou překrásnou klášterní zahradu, výstavy pro děti a mnoho dalšího.
Co budete chtít navštívit, si stojí za to vybrat na
Hřbitovní kostelík Panny Marie
Hřbitovní kostel je jednou z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve Střední Evropě a je pozoruhodný svou architekturou i výmalbou interiéru. O tom, jak kostel vypadal původně, nevíme nic, snad kromě toho, že byl postaven ze dřeva. Byl spálen při obléhání města husitskou vojenskou hotovostí v červnu 1421 a dnešní podoba kostela pochází pravděpodobně z roku 1450. Ve své době byla také populární pohádka o založení kostela v roce 1177 pohanskou princeznou.
Kostel je zasvěcen Panně Marii a je výjimečný nejen svým stářím, ale i technikou stavby. Nemá jediný hřebík, ale hrázděnou konstrukci z mohutných dubových trámů. Celá trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů, na které je nasazena vysoká zvonice, tvoří jeden celek, dokonalé tesařské dílo, které přečkalo staletí.
Informace o vstupném, časech prohlídky naleznete zde:
https://www.klasterbroumov.cz/cs/hrbitovni-kostel
Město Broumov
Město Broumov (německy Braunau) se nachází v okrese Náchod, kraj Královéhradecký. Žije zde přibližně 7 100[1] obyvatel. Je centrem turistického regionu Broumovsko. Nejvýznamnější památkou je broumovský barokní klášter, který je národní kulturní památkou a stal se opět kulturním a vzdělávacím centrem regionu.
Virtuální prohlídka a vše o městě na
Broumovská skupina kostelů
Objevte barokní skvosty Broumovska. Skupina barokních kostelů z 18. století od architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových je po právu označována za barokní perly regionu. Každý kostel je architektonickým skvostem. Iniciátorem výstavby byl opat Otmar Zinke. Díky jeho snažení vznikly v krajině i drobné sakrální památky – křížky, plastiky, sošky a křížové cesty. Broumovská krajina s působivě zakomponovanými chrámy vás uchvátí svým neopakovatelným Geniem loci. Objevte barokní skvosty Broumovska. Skupina barokních kostelů z 18. století od architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových je po právu označována za barokní perly regionu. Každý kostel je architektonickým skvostem. Iniciátorem výstavby byl opat Otmar Zinke. Díky jeho snažení vznikly v krajině i drobné sakrální památky – křížky, plastiky, sošky a křížové cesty. Broumovská krajina s působivě zakomponovanými chrámy vás uchvátí svým neopakovatelným Geniem loci.
Info o všech kostelích broumovské skupiny zde:
https://www.broumovsko.cz/region/pamatky/broumovska-skupina-kostelu